yleistä suotimista

yleistä suotimista

Kameran suotimet tai filtterit ovat ohuita linssejä, joita käytetään kameran objektiivin päällä suodattamaan valosta tietyt aallonpituudet pois tai lisäämään kuvaan tietty efekti. Tunnettuja suotimia valmistavia merkkejä ovat: Canon, Fujifilm, Hama, Nikon, Panasonic en Sony.

Suodin ei ole sama asia kuin kameran linssi, eli jos etsit linssejä siirry objektiivit ja linssit kategoriaan.

Suotimen kiinnitys
Filtterit kiinnitetään yleensä linssin päälle kierreruuvilla mutta on myös muunlaisia mekanismeja ja apuvälineitä kuten suodinadapteri, eräänlainen yleispidin, jolla objektiivin päälle saa kiinnitettyä useampia suodattimia.

Erilaisia suotimia

  • UV-suodin (tai UV-suodatin) suodattaa valosta suurimman osan ultraviolettisäteilystä, jota on runsaasti ulkona aurinkoisella säällä, erityisesti merellä ja vuoristossa. Näissä kirkkaissa olosuhteissa valokuvista tulee usein utuisia, epäselviä ja väreistä haaleita. UV-suotimella kuvista saadaan selkeämpiä ja värit toistuvat voimakkaampina.
  • Polarisaatiosuodin on hyvä valinta, jos olet kyllästynyt hailakkaisiin väreihin. Se toistaa värit voimakkaampina ja ehkäisee heijastuksia esimerkiksi vesi- ja lasipinnoilta. Voit kuvata siis myös ikkunan läpi. Polarisaatiosuotimen kanssa kamerajalusta on usein hyödyllinen. Polarisaatiosuotimen avulla valo saadaan tulemaan kuvaan tietystä suunnasta. Suotimen vaikutusta voi itse säädellä kiertämällä sitä. Riippuen kamerastasi ja haluamastasi vaikutuksesta, voit valita kahdesta vaihtoehdosta: lineaarinen polarisaatiosuodin tai pyöreä polarisaatiosuodin eli pyöröpolarisaatiosuodin. Näiden vaikutus on sama, mutta toimintaperiaate hiukan erilainen.
  • Puoliharmaa suodin on myös erittäin käyttökelpoinen suodin. Sillä taivas saadaan tummennettua niin, että taivaan ja etualalla olevan maiseman kontrastiero ei ole liian suuri. Usein taivas kuvissa palaa puhki, eli jää vitivalkoiseksi ja etuala liian tummaksi. Puoliharmaasuodin vähentää tätä vaikutusta.

On myös olemassa kuvan sävymaailmaa lämmittäviä, 81-sarjan suotimia, jotka sopivat esimerkiksi auringonlaskukuviin.

Videofiltterit
Videokameroillekin on saatavilla suotimia. Nämä videofiltterit, videokameran suotimet, on erityisesti videokameroille tehty. Ostaessasi suodinta videokameraan, varmista, että suodin on videokameralle tarkoitettu.

Digisuotimet
Nk. Digitaaliset suotimet kuuluvat osana kuvankäsittelyyn tarkoitettuihin tietokoneohjelmiin, kuten Adobe Photoshop ja GIMP Image Editor, joilla voi muokata digikuvia jälkikäteen tietokoneella. Suodintoiminnoilla kuvaan saadaan samanlainen vaikutus kuin kameraan laitettavalla suotimella. Kuvankäsittelyohjelmilla voi kuvia muokata monella muullakin tavalla.

Vertaile täällä suotimia ja löydä parhaat tarjoukset!

 

mainos
sulje

Kysymyksiä, kommentteja, ehdotuksia? Anna palautetta ja kerro meille mielipiteesi.

Löysit virheen sivulta Et löydä etsimääsi Sinulla on parannusehdotus Muu palaute