POC Fornix MIPS Kypärä sininen

Paras ostosParas ostos
Miksi suosittelemme tätä?
Arvostelut
Ei vielä arvostelujaToimitusaika
70 / 100Hinta
100 / 100Kuluttajien suosima
96 / 100
Ei aina halvin hinta, mutta paras kokonaispistemäärä.
Lajittele:
 
Paras hinta

Plussat ja miinukset

asiantuntijoidemme laatimana

MIPS-tekniikka tuo lisäsuojaa kiertoliike-iskuissa
Kevyt PC/EPS-rakenne aramidivahvikkeilla korkean turvallisuuden takaamiseksi
Täysin säädettävä ilmanvaihto tarkan lämpötilanhallinnan vuoksi
360° säätöjärjestelmä ja matalaprofiilinen muoto mukavaan istuvuuteen
Irrotettavat korvatyynyt ja hyvä goggle-yhteensopivuus huurtumista vastaan
In-mold EPS-kuori on herkempi painaumille ja yksittäisille iskuille
Korkeampi hinta kuin monissa perus rinnekyprissä
Istuvuus voi tuntua kapealta tai vaativalta joillekin päänmuodoille
Säätöjärjestelmä ja ilmanvaihto vaativat välillä hienosäätöä päivän aikana
Ei monen iskun kypärä, suositellaan vaihdettavaksi kovan kaatumisen jälkeen

POC Fornix MIPS apatite navy matt on all-mountain-kypärä, jossa yhdistyvät MIPS-tekniikka, aramidivahvikkeet ja kevyt in-mold PC/EPS-rakenne tarjoten vahvan suojan sekä lineaarisia että kiertoliike-iskuja vastaan. 360° säätöjärjestelmä, matalaprofiilinen muoto ja täysin säädettävät ilmanvaihtokanavat tekevät kypärästä mukavan pitkille laskupäiville ja vaihteleviin sääolosuhteisiin, ja goggle-kanavat sekä irrotettavat korvatyynyt lisäävät käyttömukavuutta ja vähentävät linssien huurtumista. Toisaalta EPS-rakenne on herkempi kosmeettisille vaurioille ja yksittäisille iskuille, hinta on selvästi perusmalleja korkeampi ja tiukka, suorituskykyyn painottuva istuvuus voi olla vaativa joillekin käyttäjille, joten huolellinen sovitus ja satunnainen säätäminen ovat tärkeitä. Paljon ja intensiivisesti rinteessä ja offarissa laskeville, jotka arvostavat kehittynyttä turvallisuustekniikkaa ja säädettävää ilmanvaihtoa, kypärä on kuitenkin erittäin monipuolinen ja teknisesti edistynyt vaihtoehto.

POC Fornix MIPS Kypärä sininen -arvostelut

4,3

Perustuu 23 arvosteluun

5
17
4
4
3
0
2
0
1
2
Lajittele:
Runs small

Becareful with this one. It runs small and I had to return it with a $12 return shipping charge. For my head I need XL. I ordered the Xl/XXL and it was very tight on the sides.

JL

13. maaliskuuta 2025

Looks nice, light, weird ear covering

I ordered a black but got something that resembled the apartite blue instead (logos missing as on the black). Otherwise helmet looks great, got a medium for my 56cm head and it was very snug

Sully

31. joulukuuta 2024

.Very suitable for Asian heads.

POC is synonymous with safety helmets, and they look good and have a lot of vents. Very suitable for Asian heads.

undefined

2. huhtikuuta 2024

Great helmet for kiddo!

My son loves this helmet. Super comfortable. This helmet doesn't bother his ears and keeps his head warm. It sits comfortably in a safe position and very easy to spot on the mountain.

Sarah

29. maaliskuuta 2024

Solid helmet.

Great helmet. Nice & light. Easy to adjust sizing & remove/replace the ear pads. Very stylish as well and the venting system works great. Having MIPS technology is a nice bonus knowing that it'll help keep you safe.

Jarrod

10. tammikuuta 2024

Powered byTrustvoice logo

Hintakehitys

Ladataan hintatietoja...

Tekniset tiedot POC Fornix MIPS Kypärä sininen

Tekniset tiedot
UrheilulajiLaskettelu, Lumilautailu
SäädettävissäKyllä
Yleiset ominaisuudet
SukupuoliUnisex
Kypärän käyttötyyppiIn-mold kypärä
Visiiri mukanaEi
SulkumekanismiKiristysmekanismi
Suunnittelu
VäriSininen, Musta
MateriaalitAramidi, Laajennettu polystyreeni (EPS), Muovi, Polykarbonaatti (PC)
Paino ja mitat
Paino (g)420 g
Ikäraja
IkäryhmäAikuiset
Koko
Vaatteen kokoM/L